kontakt@varmlandmotkarnkraft.se
www.varmlandmotkarnkraft.se
www.facebook.com/groups/fkrkd/
Bankgiro 136-8695
Swish 123 630 61 79
2025-05-05
Hej kärnkraftsmotståndare,
Flera hundra personer och många organisationer, inklusive VmK, deltog i demonstrationen för klimatet den 26 april. Gjorde vi någon skillnad? Absolut! Ett trevligt inslag i stadsbilden, många positiva tillrop från passerande och sådana som stannade till på torget, artiklar i media och framför allt blev alla som deltog stärkta av att inte vara ensamma om sin oro för klimat och framtid. Här kan du se en 2-minuters video därifrån;
https://www.facebook.com/staffan.jofjell/videos/1321001585867191
Ingrid Ranke från VmK berättade om varför kärnkraft inte duger särskilt bra som åtgärd för att sänka koldioxidutsläppen: den tar för lång tid, är dubbelt så dyr som förnybar energi och därtill utgör den en risk för liv och hälsa under oöverskådlig tid.
Du kan läsa hela talet och mer om demonstrationen i Värmland mot Kärnkrafts diskussionsgrupp på Facebook;
https://www.facebook.com/groups/fkvrkd
PRATA KÄRNKRAFT OCH KLIMAT OCH VAD VI KAN GÖRA!
SÖNDAG DEN 11 MAJ KL 14
PÅ GJUTERIET, lokalen ”Vinden”
(Verkstadsgatan 1, Karlstad, bakom Nöjesfabriken)
Vi samtalar och fikar, planerar en torgdag. Är du intresserad av en studiecirkel till hösten? Finns det någon kunnig person du tycker att vi borde bjuda in till ett föredrag? Kanske har du tankar kring andra kreativa sätt att skaffa kunskap eller att nå ut med vårt budskap? Eller kom bara och se vad vi håller på med. Välkommen i vilket fall!
SMARTA ELNÄT – BÄTTRE ÄN KÄRNKRAFT!
Någon gång under våren ska riksdagen rösta om finansieringen av ny kärnkraft med hundratals miljarder, men trots att våren nu är ordentligt framskriden har den inte aviserat när denna omröstning ska ske. Media har rapporterat mycket om den skarpa kritik som kommit från så gott som alla remissinstanser. Allvarligast har man ansett det vara att regeringen inte har bemödat sig om att undersöka vilka alternativ som finns. Man kan tänka sig att regeringen helst inte vill att frågan ska få så mycket uppmärksamhet just nu!
Men uppmärksamheten tar inte slut. Här en intressant artikel, skriven av bland annat Anders Wijkman, tidigare både moderat och kristdemokratisk politiker, medgrundare av Club of Rome, numera ordförande i EUs innovationsprogram Viable Cities. Det är helt andra faktorer än bara mer kärnkraft som avgör om omställningen till allt mer eldrift ska lyckas. Tekniken för effektivare elnät finns och utvecklingen går fort. Läs!
BLI MEDLEM I VÄRMLAND MOT KÄRNKRAFT
Sveriges regering är beredd att offra klimatmål, förnybar energi och ekonomi för att driva igenom bygget av ny kärnkraft till varje pris.
Därför behövs en lokal sammanslutning som Värmland mot Kärnkraft mer än någonsin. Föreningen är politiskt och religiöst obunden och enas uteslutande kring kravet på att Sverige bör lämna kärnkraften för en äkta klimatomställning baserad på förnybar energi och långsiktig hållbarhet. Vår första prioritering är att ingen ny kärnkraft ska få byggas. Vi som lever nu har ett ansvar för vad vi lämnar över till kommande generationer.
Medlemskap i Föreningen Värmland mot Kärnkraft kostar 100 kr, för studerande 50 kr. Betala till föreningens bankgiro 136-8695, eller Swish 123 630 61 79. Glöm inte att skriva ditt namn i meddelanderutan till mottagaren.
Om du är ny medlem: skicka ett mejl med din adress och ditt telefonnummer till kontakt@varmlandmotkarnkraft.se. Ditt medlemskap är ett viktigt personligt ställningstagande för att förhindra att vi skapar en miljöskuld som vi lägger på kommande generationer, i form av dyr och farlig kärnkraft.
Föreningen Värmland mot Kärnkraft följer regler för datasäkerhet och lämnar inte ut dina kontaktuppgifter till någon annan, vare sig företag, organisation eller privatperson.
Vill du inte ha nyhetsbrevet, skriv ett mejl, så tar vi bort dig från listan.
Solhälsningar;
Liv Jofjell, på styrelsens uppdrag.
Vill du läsa nyhetsbrevet i PDF-format? Klicka här;
http://varmlandmotkarnkraft.se/wp-content/uploads/2025/05/Nyhetsbrev-2025-05-05.pdf